Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

2. Suppose you are studying a community that has 10 individuals. Each individual has the utility function U(c, p) = c + ln(p).

a. Suppose each individual has an income of 30. P is a unique good because its a public good. This means that if I purchase police, my neighbors gets to consume whatever I purchase, and vice versa. How much c does each individual consume consume, and how p does everyone consume if the price of c is 2, and the price of p is 20?

b. What is the socially optimal level of P, based on the Samuelson condition?

c. How does your answer to part b, compare to a? What is a way we could get people to purchase more police?

testimonials icon
Help with short assesment...
testimonials icon
You’re standing at the center of a circular field of radius R. The field has a low wire fence around it. Attached to the wire fence (and...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
Problem 2-4A company that makes shopping carts for supermarkets and other...
testimonials icon
Question Description Identify an article...
testimonials icon
Assignment 2: Advertising and Experience Design StrategiesIn this assignment, you will analyze and assess advertising and...
testimonials icon
Students, please view the "Submit a Clickable Rubric Assignment" video in the Student Center.Instructors, training on how to grade is within...
testimonials icon
CholesterolIntroduction High cholesterol quickly becoming more common Many misconceptions Researched because my young daughter has high cholesterolWh...
testimonials icon
Question Description After readi...
testimonials icon
A baseball has a diameter of 7.4cm.How much leather is needed to cover it,to the nearest square centimetre?...
testimonials icon
/*! elementor - v3.6.5 - 27-04-2022 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading...
testimonials icon
PreparationGo to the Course sites Website and go through the tutorial. You will use this Website to create your course: ...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65